UpdraftPlus - en to hu translation catalogue (510 entries)

en: %s (%s used)
hu: %s (%s használt)

en: %s Error: Failed to download
hu: %s hiba: Nem sikerült a letöltés

en: %s Error: Failed to upload
hu: %s hiba: Nem sikerült feltölteni

en: %s add-on not found
hu: %s modul nem található

en: %s download: failed: file not found
hu: %s letöltés: nem sikerült - nem találtuk a fájlt

en: %s error - failed to access the container
hu: %s hiba - nem sikerült elérni a konténert

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
hu: %s hiba - elértük a konténert, de nem sikerült létrehozni egy fájlt benne

en: %s per year
hu: %s évente

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
hu: %s visszaadott egy nem várt HTTP választ: %s

en: %s support is available as an add-on
hu: %s támogatás elérhető mint kiterjesztés

en: %s table(s) found.
hu: %s táblát találtunk.

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
hu: %s táblát találtunk; ebből %s a megadott előtaggal.

en: (Nothing yet logged)
hu: (Még semmit sem került naplózásra)

en: (Read more)
hu: (Bővebben)

en: (You appear to be already authenticated).
hu: (Úgy tűnik már hitelesített vagy).

en: (tap on an icon to select or unselect)
hu: (bökj egy ikonra a kiválasztáshoz)

en: (view log...)
hu: (napló megtekintése...)

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with %s.
hu: <strong>Miután</strong> elmentetted a beállításaidat (megnyomva a 'Változtatások Mentése' gombot), gyere vissza ide és klikkelj erre a linkre, hogy teljes legyen a hitelesítés a(z) %s rendszerével.

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
hu: <strong>Ez NEM egy mappa név</strong>.

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
hu: A keresés/kicserélés nem vonható vissza - biztos vagy benne, hogy ezt akarod tenni?

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
hu: FÉLBE SZAKADT: Nem található információ, melyik elemet állítsuk vissza.

en: API key
hu: API kulcs

en: API secret
hu: API titkos kulcs (secret)

en: Account holder's name: %s.
hu: Fiók tulajdonos neve: %s.

en: Account is not authorized (%s).
hu: Profil nincs megerősítve (%s).

en: Account is not authorized.
hu: A fiók nincs hitelesítve.

en: Actions
hu: Akciók

en: Add an external database to backup...
hu: Külső adatbázis hozzáadása a biztonsági mentéshez...

en: Add directory...
hu: Mappa létrehozása

en: Add-Ons / Pro Support
hu: Kiterjesztések / Pro támogatás

en: Advanced / Debugging Settings
hu: Haladó / Hibakereső beállítások

en: Advanced Tools
hu: Haladó eszközök

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
hu: Miután rákattintott erre a gombra, választhat, hogy melyik összetevőt állítja vissza

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
hu: Ha már készített mentést az adatbázisról, akkor érdemes a honlap gyorsítása érdekében az adatbázist optimalizálni, a WP-Optimize bővítménnyel.

en: All WordPress tables will be backed up.
hu: Összes WordPress-es tábla mentése (ajánlott)

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
hu: Egy hiba történt az első %s parancsnál - megszakítás folyamatban

en: An error occurred when fetching storage module options:
hu: Hiba lépett fel a beállítások mentésénél:

en: An error response was received; HTTP code:
hu: Az alábbi hibakódot kapta:

en: An invalid URL was entered
hu: Hibás url lett beírva

en: Any other directories found inside wp-content
hu: Minden más mappa, ami a wp-content könyvtárban található.

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
hu: A .htaccess vagy a web.config fájl korlátozza a feltölthető/küldhető fájlméretet.

en: Apache modules
hu: Apache modulok

en: Archive is expected to be size:
hu: Az archívum várható mérete:

en: Ask a pre-sales question
hu: Vásárlás előtti kérdés

en: At the same time as the files backup
hu: A fájl mentésekkel egyidőben

en: Authenticate with %s
hu: HItelesítés ezzel: %s

en: Authenticate with Google
hu: Hitelesítés a Google-lel

en: Authorization failed
hu: Hitelesítési hiba

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
hu: Automatikusan készítsen biztonsági mentést, mielőtt a frissítést (bővítmény, sablon vagy WordPress alap) elindítanánk.

en: Available to claim on this site
hu: Ezen az oldalon lehet igényelni

en: Backup Now
hu: Mentés most

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
hu: Mentésbe a WordPress alap fájlai és a nem WordPress fájlok is kerüljenek bele.

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
hu: Hálózat / Multisite biztonságos mentése

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
hu: Ezt a biztonsági mentést egy ismeretlen forrás készítette (%s) - nem lehet visszaállítani.

en: Backup created by:
hu: A biztonsági mentést létrehozta:

en: Backup created by: %s.
hu: Biztonsági mentés létrehozva %s által.

en: Backup data (click to download)
hu: Mentett adatok (kattints rá a letöltéshez)

en: Backup data will be sent to:
hu: Mentett adatok elküldése ide:

en: Backup date
hu: Mentés dátuma

en: Backup directory
hu: Mentési könyvtár

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
hu: A backup könyvtár (%s) nem írható vagy nem létezik.

en: Backup directory could not be created
hu: A Backup könyvtárat nem sikerült létrehozni

en: Backup directory specified is writable, which is good.
hu: A megadott mentési könyvtár írható, ami helyes.

en: Backup directory successfully created.
hu: A Backup könyvtárat sikerült létrehozni.

en: Backup external database
hu: Külső adatbázis biztonsági mentése

en: Backup file not available.
hu: A mentési fájl nem elérhető

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
hu: Nem WordPress táblák biztonsági mentése a WordPress adatbázisában

en: Backup of: %s
hu: Alábbi mentés: %s

en: Backup succeeded
hu: Sikeres biztonsági mentés

en: Backup time and scheduling
hu: Biztonsági mentés készítésének ideje és időzítése

en: Backup to remote storage locations
hu: Mentés távoli elérésű tárhelyekre

en: Backups are saved in
hu: A mentések ide kerültek:

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
hu: Helytelen fájlnév - ez a fájl nem UpdraftPlus fájlnak néz ki

en: Blog uploads
hu: Blog feltöltések

en: Browse contents
hu: Tartalom böngészése

en: Browsing zip file
hu: A zip fájl böngészése

en: Call
hu: Hívás

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Change Lock Settings
hu: Zárolási beállítások módosítása

en: Check this box to have a basic report sent to
hu: Jelöld be ezt, ha szeretnél összefoglalót kapni az

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
hu: Jelöld be ezt, ha szeretnél több információt és e-mailt kapni a biztonsági mentési folyamatról - hasznos ha valami nem úgy történik, ahogy kellene.

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
hu: Ellenőrizze hozzáférési jogait a fájlokhoz: Nem sikerült létrehozni és belépni:

en: Choose the components to restore
hu: Válassza ki a visszaálítandó összetevőket

en: Choose your remote storage
hu: Válasszon távoli tárhelyet

en: Chunk %s: A %s error occurred
hu: Darab %s: %s hiba történt

en: Cleaning up rubbish...
hu: Szemét eltakarítása...

en: Client ID
hu: kliens ID

en: Client Secret
hu: kliens titkos kulcs

en: Cloning and migration
hu: Klónozás és Migrálás

en: Close
hu: Bezárás

en: Close...
hu: Bezárás...

en: Cloud Files
hu: Felhőben lévő fájlok

en: Complete
hu: Teljesítve

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Connection failed.
hu: Sikertelen kapcsolódás.

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
hu: Sikertelen kapcsolódás: ellenőrizd le a hozzáférési adatokat, azt, hogy az adatbázis szerver működik, valamint hogy a hálózati kapcsolat nem tűzfal mögötti-e.

en: Connection succeeded.
hu: Sikeres kapcsolódás.

en: Constants
hu: Állandók

en: Container
hu: Konténer

en: Could not access %s container
hu: Nem lehet megnyitni a(z) %s konténert

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
hu: Nem sikerült létrehozni a %s zip-et. Tekintse meg a log fájlt további információkért.

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
hu: Nem sikerült fájl létrehozni a backup könyvtárban. A mentés félbe szakadt - ellenőrizze az UpdraftPlus beállításokat.

en: Could not find one of the files for restoration
hu: A visszaállításhoz szükséges egyik fájl nem található

en: Could not open the backup file for writing
hu: Nem sikerült írásra megnyitni a mentés fájlt

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
hu: Nem sikerült menteni a mentés előzményeket mert nincs mentés tömb. A mentés minden bizonnyal nem sikerült.

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create key
hu: Kulcs létrehozása

en: Created database backup
hu: Adatbázis mentés létrehozása

en: Created file backup zips
hu: Zip tömörített mentések létrehozása

en: Created:
hu: Létrehozva:

en: Current limit is:
hu: Az aktuális limit:

en: Current memory usage
hu: Pillanatnyi memória használat

en: Daily
hu: Naponta

en: Database
hu: Adatbázis

en: Database (created by %s)
hu: Adatbázis (létrehozva %s által)

en: Database Options
hu: Adatbázis Opciók

en: Database backup schedule
hu: Adatbázis mentés ütemezése

en: Database encryption phrase
hu: Adatbázis titkosítási kulcs

en: Debug mode
hu: Hibakereső mód

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
hu: A dekódolás nem sikerült. Az adatbázis fájl titkosítva van.

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Old Directories
hu: Régi könyvtárak törlése

en: Delete local backup
hu: Törölje a helyi mentéseket

en: Delete...
hu: Törlés...

en: Description
hu: leírása

en: Details
hu: Részletek

en: Directory path
hu: Könyvtár elérési út

en: Dismiss
hu: Figyelmen kívül hagy

en: Dismiss (for %s months)
hu: Elrejtés (%s hónapig)

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
hu: Elrejtés a fő műszerfalról (%s hétig)

en: Do you need WordPress Multisite support?
hu: Szüksége van WordPress Multisite támogatásra?

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
hu: UpdraftPlus bővítményét több honlapon használja?

en: Do you want to carry out the import?
hu: Elakarja végezni az importálást?

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
hu: Nem akarod, hogy sikeresen kémkedjenek utánad? Az UpdraftPlus Premium titkosíthatja adatbázisod biztonsági mentését.

en: Download log file
hu: Napló fájl letöltése

en: Download most recently modified log file
hu: Legutolsó naplófájl letöltése

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Email
hu: E-mail

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
hu: Az UpdraftPlus (ingyenes verzió) által létrehozott email jelentések elhozzák neked a legújabb UpdraftPlus.com híreket

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
hu: Sérülékeny adatbázisok titkosítása (pl. vásárlók adatai vagy jelszavak); Külső adatbázisok mentésénél is.

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
hu: Titkosítási hiba történt az adatbázis titkosítása közben. A titkosítás félbe szakadt.

en: Encryption key size:
hu: Titkosítási kulcs mérete:

en: Enter any description
hu: Adj meg leírást

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
hu: Add meg az útvonalat a(z) %s könyvtárhoz, melyet itt szeretnél használni.

en: Enter your chosen name
hu: Írja be a kívánt nevet

en: Error
hu: Hiba

en: Error - failed to download the file
hu: Hiba - nem sikerült letölteni a fájlt

en: Error downloading remote file: Failed to download
hu: Hiba a távoli fájl letöltésénél: Nem sikerült a letöltés

en: Error message
hu: Hiba üzenet

en: Error opening local file: Failed to download
hu: Hiba a helyi fájl megnyitásánál: Nem sikerült a letöltés

en: Error opening remote file: Failed to download
hu: Hiba a távoli fájl megnyitásánál: Nem sikerült a letöltés

en: Error: invalid path
hu: Hiba: nem létező vagy hibás elérési cím

en: Europe (Frankfurt)
hu: Európa (Frankfurt)

en: Europe (Ireland)
hu: Európa (Írország)

en: Europe (London)
hu: Európa (London)

en: Every %s hours
hu: Minden %s órában

en: Exclude these:
hu: Kivéve:

en: Existing Backups
hu: Létező Biztonsági Mentések

en: Expert settings
hu: Haladó beállítások

en: Export / import settings
hu: Beállítások exportálása/importálása

en: Export settings
hu: Beállítások exportálása

en: Extensions
hu: Kiegészítők

en: External database
hu: Külső adatbázis

en: External database (%s)
hu: Külső adatbázis (%s)

en: Extra database
hu: Extra adatbázis

en: FAQs
hu: GYIK

en: Failed
hu: Nem sikerült

en: Failed to delete working directory after restoring.
hu: Nem sikerült a munkakönyvtárat kitörölni visszaállítás után.

en: Failed to download
hu: Nem sikerül a letöltés

en: Failed to download %s
hu: Nem sikerült a(z) %s letöltése

en: Failed to open database file for reading:
hu: Nem sikerült kinyitni az adatbázis fájlt az olvasáshoz:

en: Failed to unpack the archive
hu: Nem sikerült az archívumot kicsomagolni

en: Failed to upload %s
hu: Nem sikerült feltölteni: %s

en: Failed to upload to %s
hu: Nem sikerült a feltöltés ide: %s

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
hu: Hiba: Nem sikerült fájl létrehozni abban a könyvtárban - kérem ellenőrizze a hitelesítési információit

en: Failure
hu: Hiba

en: Failure: No %s was given.
hu: Hiba: Nincs %s megadva

en: Failure: No bucket details were given.
hu: Hiba: Nem adott meg bucket (csoport) részleteket

en: Failure: No server details were given.
hu: Hiba: Nem adta meg a szerver adatokat.

en: Failure: Port must be an integer.
hu: hiba: a port számnak egésznek kell legyen

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
hu: Hiba: Nem sikerült belépni a megadott hitelesítési információkkal.

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
hu: Hiba: Bár sikerült belépni, de nem sikerült fájlt létrehozni a megadott könyvtárban.

en: Fast, personal support
hu: Gyors, személyre szabott támogatás

en: File not found
hu: Nincs meg a fájl

en: Files
hu: Fájlok

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
hu: Fájl és adatbázis WordPress biztonsági mentés (létrehozva %s által)

en: Files backup (created by %s)
hu: Fájl biztonsági mentés (létrehozva %s által)

en: Files backup schedule
hu: Fájl mentés ütemezése

en: First, enter the decryption key
hu: Előszőr is, írd be a dekódoló kulcsot

en: Folder
hu: Mappa

en: Follow this link for more information
hu: Kövesd ezt a linket a még több információért

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
hu: Kattints ide a könyvtár létrehozásához és a hozzáférési jogok beállításához.

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
hu: Az alábbi linket feliratkozhatsz az UpdraftPlus hírlevélre.

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
hu: Kövesd ezt a linket a Google API Console-hoz és ott aktiváld a Drive API-t, valamint hozz létre egy Client ID-t az API Access résznél.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
hu: Bővebb segítségért képernyőképeket beleértve kattintson erre a hivatkozásra. Az alább található leírás elegendő a haladó felhasználóknak.

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
hu: További összefoglaló lehetőségért használt a Reporting kiegészítőt.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
hu: Az UpdraftPlus beállítások jelszóval történő zárolásához frissítened kell UpdraftPlus Premium-ra.

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
hu: Weboldalak migrálásához frissítened kell UpdraftPlus Premium-ra.

en: Fortnightly
hu: Kéthetente

en: Free
hu: Ingyenes

en: Free Newsletter
hu: Ingyenes hírlevél

en: Free disk space in account:
hu: Üres tárhely a fiókban:

en: Full backup
hu: Teljes biztonsági mentés

en: Full feature list
hu: Teljes funkció lista

en: Get Premium
hu: Prémium megszerzése

en: Get UpdraftCentral
hu: UpdraftCentral beszerzése

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
hu: Szerezd meg a hozzáférési adatokat az OpenStack Swift szolgáltatódtól és utána válassz egy konténer nevet, amit a tároláshoz használsz majd. Ez a konténer létre lesz hozva, ha esetleg még nem létezik.

en: Go
hu: Gyerünk!

en: Go there
hu: Ide

en: Go up a directory
hu: Felsőbb könyvtárba

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
hu: Google Drive fájl listázás: nem sikerült elérni a szülőmappát

en: HTTP code:
hu: HTTP kód:

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
hu: Még nem szerzett be hozzáférési token-t (vezérlőjelet) a Google-től - hitelesítenie vagy újra hitelesítenie kell a kapcsolatát a Google Drive-val.

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
hu: Itt tudod exportálni az UpdraftPlus beállításokat (%s), ha azokat másik oldalon is használnád vagy csak el szeretnéd menteni. A Beállítások fül alatti opciók lesznek lementve.

en: Host
hu: Szerver

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
hu: Habár, az UpdraftPlus archívumok standard zip/SQL fájlok - tehát ha biztos vagy benne, hogy a fájlodnak helyes formátuma van, átnevezheted úgy, hogy megfeleljen a mintának.

en: However, subsequent access attempts failed:
hu: Azonban további hozzáférési kísérletek sem sikerültek:

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
hu: Ha a Google az üzeni, hogy "invalid_client", akkor helytelen kliens ID-t adott meg itt.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
hu: Ha több fájlt/könyvtárt írsz be, akkor válaszd el őket egy vesszővel. Legfelsőbb szintű entitások esetében helyettesítőként használhatsz egy * -t a bejegyzés elején vagy a végén.

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
hu: Ha ez sikertelen, ellenőrizze a webszerveren a hozzáférési jogokat, vagy adjon meg másik könyvtárat, ami írható a webkiszolgáló folyamat által.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
hu: Ha ezt a biztonsági mentést egy másik biztonsági mentés bővítmény készítette, akkor az UpdraftPlus Premium segíthet neked.

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
hu: Ha ezt használja, kapcsolja ki a Turbo/Road módot.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
hu: Ha nem választasz ki távoli tárhelyet, akkor a mentés a szerveren marad. Ez nem ajánlott, hacsak nem tervezed kézzel átmásolni valahova a mentéseket. Ha a szerverről elvesznek az adatok, akkor a mentések is elvesznek.

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
hu: Ha ide beírsz valamit, az adatbázisok biztonsági mentésének a titkosításához lesz használva. <strong>Készíts belőle egy külön feljegyzést és ne veszítsd el, különben az összes biztonsági mentésed használhatatlan <em>lesz</em>.</strong> Ez az a kulcs is amivel dekódolhatod a biztonsági mentéseket az adminisztrációs felületen (tehát ha megváltoztatod, akkor az automatikus dekódolás nem fog működni addig, amíg vissza nem állítod).

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
hu: Ha üresen hagyod, akkor a biztonsági mentés a te %s gyökérbe lesz helyezve

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
hu: Ha titkosítást kíván alkalmazni (pl. érzékeny üzleti adatokat tárol), elérhető egy kiterjesztés.

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
hu: Ha az adatbázisod extra táblákat tartalmaz, amelyek nem részei ennek a WordPress oldalnak (tudni fogod, ha ez a helyzet áll fenn), akkor aktiváld ezt az opciót, hogy azok is el legyenek mentve.

en: Import settings
hu: Beállítások importálása

en: Importer
hu: Importálás

en: Importing...
hu: Importálás folyamatban ...

en: In %s, path names are case sensitive.
hu: Az útvonal nevek kis- és nagybetű érzékenyek itt: %s.

en: Include in files backup
hu: Ezekről is készüljön mentés

en: Incremental
hu: Inkrementál

en: Infinite recursion: consult your log for more information
hu: Végtelen rekurzió: nézze meg a naplót további információért

en: Installed
hu: Telepítve

en: It can also backup external databases.
hu: Külső adatbázisok biztonsági mentésére is alkalmas.

en: It has been tested up to version %s.
hu: Tesztelve volt egészen a %s verzióig.

en: It is an ID number internal to Google Drive
hu: Ez egy belső Google Drive ID (azonosító) szám

en: JavaScript warning
hu: Javascript figyelmeztetés

en: Key
hu: Kulcs

en: Key description
hu: Kulcs leírása

en: Last log message
hu: Utolsó log sor

en: Lead developer's homepage
hu: A vezető fejlesztő honlapja

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
hu: Hagyd ezt üresen és az alapértelmezett lesz kiválasztva.

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
hu: Kedveli az UpdraftPlus-t és van egy perce?

en: Loading log file
hu: Napló fájl betöltése

en: Local files deleted:
hu: Helyi fájlok törölve:

en: Local write failed: Failed to download
hu: Helyi fájl írási hiba: Nem sikerült a letöltés

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
hu: UpdraftPlus zárolása jelszóval, így csak a kiválasztott adminisztrátorok férnek hozzá a mentésekhez.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
hu: UpdraftPlus beállítások oldal zárolása

en: Lock settings
hu: Zárolási beállítások

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
hu: Naplózzon le minden üzenetet a syslog-ba (valószínű csak szerver adminisztrátorok akarják ezt)

en: Memory limit
hu: Memória határ

en: Monthly
hu: Havonta

en: More database options
hu: További adatbázis beállítások

en: More information...
hu: További információ...

en: More plugins
hu: További bővítmények

en: More tasks:
hu: Több feladat:

en: Multisite Install
hu: Multisite installáció

en: Must-use plugins
hu: Kötelező bővítmények

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
hu: Megj.: Ha több WordPress oldalon is feltelepíted az UpdraftPlust, akkor nem használhatod újra a projektet; egy újat kell létrehoznod a Google API konzolban minden egyes oldalnak.

en: Name: %s.
hu: Név: %s.

en: Need to use sub-folders?
hu: Almappákat kíván használni?

en: Needs to already exist
hu: Szükséges, hogy már létezzen

en: Network / multisite
hu: Hálózat / Multisite

en: News
hu: Hírek

en: Newsletter sign-up
hu: Feliratkozás hírlevélre

en: Next scheduled backups
hu: Következő ütemezett mentések

en: No
hu: Nem

en: No %s found
hu: %s nem található

en: No %s settings were found
hu: Nem található ilyen beállítás: %s

en: No ads
hu: Nincsenek reklámok

en: No backup of location: there was nothing found to back up
hu: Biztonsági mentés nélküli könyvtár: nem található semmi, amit el lehetne menteni

en: No database tables found
hu: Nem találtunk adatbázis táblát

en: No local copy present.
hu: Nem létezik helyi másolat.

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
hu: Nem jött frissítő token (vezérjel) a Google-től. Ez gyakran azt jelenti, hogy kliens titkos kulcsot helytelenül írta be, vagy még nem hitelesítette újra (alul) mióta helyesbítette. Ellenőrizze újra, aztán kattintson a hivatkozásra az újra hitelesítéshez. Végül, ha az nem múködik, a Haladó mód bekapcsolása után kattintson a Minden beállítás kitörlése gombra, és kérjen egy úgy Google kliens ID-t, titkos kulcsot.

en: No settings were found
hu: Nem találtunk beállításokat

en: None
hu: Egyik sem

en: Not installed
hu: Nincs telepítve

en: Note:
hu: Jegyzet:

en: Nothing currently scheduled
hu: Nincs semmi ütemezve

en: Nothing yet logged
hu: Még semmit sem került naplózásra

en: Old directories successfully removed.
hu: A régi könyvtárakat sikerült eltávolítani.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
hu: A régi könyvtárak eltávolítása valamilyen ok miatt nem sikerült. Kézzel eltávolíthatja.

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
hu: Hozzáadódott egy vagy több biztonságos mentés a külső tárhely átszkennelése után; vedd figyelembe, hogy ezek nem lesznek automatikusan törölve a "megőrzés" beállítások által; ha/amikor ki szeretnéd törölni őket, ezt manuálisan kell majd megtedd.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
hu: Csak a WordPress adatbázist lehet visszaállítani; a külső adatbázist manuálisan kell kezelned.

en: Opera web browser
hu: Opera böngésző

en: Other %s FAQs.
hu: Más %s GYIK.

en: Others
hu: Egyéb

en: Password
hu: Jelszó

en: Path
hu: Elérés

en: Peak memory usage
hu: Memória használati csúcsérték

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
hu: Kérem nézze meg az UpdraftPlus Premium-ot, vagy a Multisite kiterjesztést.

en: Please choose a file or directory
hu: Válasszon ki könyvtárat, mappát

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org.
hu: Kérjük, segíts az UpdraftPlus-nak egy pozitív ismertető írásával a wordpress.org-on.

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Plugins for debugging:
hu: Hibakereső bővítmények:

en: Pre-sales FAQs
hu: Vásárlás előtti GYIK-ek

en: Pre-update backups
hu: Frissítés előtti mentések

en: Press here to download or browse
hu: Kattints ide a böngészéshez vagy a letöltéshez

en: Processing table (%s)
hu: Tábla feldolgozása (%s)

en: Read more
hu: Tovább

en: Read the FAQs here.
hu: GYIK olvasása

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
hu: Olvasd el ezt az oldalt - találsz rajta egy útmutatót a lehetséges okokról és javítási módokról.

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
hu: Ajánlás: Időnként optimalizálja az adatbázist, például a WP-Optimize bővítménnyel.

en: Region: %s
hu: Régió: %s

en: Remote files deleted:
hu: Külső fájlok törölve:

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove old directories
hu: Régi könyvtárak eltávolítása

en: Replace with
hu: Kicserélés ezzel:

en: Rescan local folder for new backup sets
hu: Lokális mappa újraszkennelése új biztonsági mentési szettek után

en: Rescan remote storage
hu: Távoli tárhely újraszkennelése

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
hu: Külső- és lokális tárhelyek újraszkennelése biztonsági mentés csomagok után...

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Restore backup
hu: Mentés visszaállítása

en: Restore backup from
hu: Mentés visszaállítása innen:

en: Return to UpdraftPlus Configuration
hu: Vissza az UpdraftPlus beállításához

en: Review UpdraftPlus
hu: UpdraftPlus vélemények

en: SCP/SFTP password/key
hu: SCP/SFTP jelszó/kulcs

en: Save Changes
hu: Változások mentése

en: Saving...
hu: Mentés....

en: Search
hu: Keresés

en: Search / replace database
hu: Adatbázis keresése / kicserélése

en: Search for
hu: Keresés erre:

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
hu: Figyelmedbe ajánljuk a "More files" kiegészítőt a webáruházunkból.

en: Select 'Web Application' as the application type.
hu: Válassza azt, hogy 'Web Application' mint alkalmazás típus.

en: Select a file to view information about it
hu: Válasszon ki egy fájlt, hogy lássa a részleteket

en: Sending Your Backup To Remote Storage
hu: Mentések küldése távoli tárhelyre

en: Set exact times to create or delete backups.
hu: Állítsa be a pontos időzítést a mentés készítéshez, törléshez.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Show expert settings
hu: Mutassa a haladó beállításokat

en: Sign up
hu: Feliratkozás

en: Site information
hu: Oldal információk

en: Site size
hu: Oldal mérete

en: Skipped tables:
hu: Kihagyott táblák:

en: Store at
hu: Tárolás itt:

en: Success
hu: Siker

en: Success:
hu: Siker:

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
hu: Siker: Sikerült belépni, és megerősítést nyert, hogy létre tudunk hozni fájlt a megadott könyvtárban (hozzáférés típusa:

en: Support
hu: Segítség

en: Supported backup plugins: %s
hu: Támogatott biztonsági mentés bővítmények: %s

en: Table prefix
hu: Tábla előtag

en: Tenant
hu: Bérlő

en: Test %s Settings
hu: Próba beállítás %s

en: Test connection...
hu: Kapcsolat tesztelése...

en: Testing...
hu: Tesztelés...

en: The %s object was not found
hu: A(z) %s objektum nem található

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
hu: Az ehhez a fájl hozzáférési metódushoz használt UpdraftPlus modul (%s) nem támogatja a fájlok listázását

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
hu: Nem találtuk a WordPress tartalom mappát (wp-content) ebben a zip fájlban

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
hu: A fenti mappák teljes tartalma mentésre kerül, kivéve a Wordpress core fájlok, amiket a Wordpress.org-ról le lehet tölteni.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
hu: Sikertelen volt a kétszeres tömörítés visszavonására tett kísérlet.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
hu: Sikeres volt a kétszeres tömörítés visszavonására tett kísérlet.

en: The backup apparently succeeded and is now complete
hu: Úgy látszik, a mentés teljesen sikerült.

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
hu: A mentési kísérlet befejeződött, látszólag sikertelenül.

en: The backup has finished running
hu: A mentés sikeresen befejeződött

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
hu: A mentési bejegyzés nem tartalmaz információt ennek a fájlnak az eredeti méretéről.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
hu: Úgy tűnik, hogy az adatbázis fájl kétszeresen lett tömörítve - valószínű a weboldal, ahonnan letöltötted, egy nem jól konfigurált webszerveren található.

en: The file failed to upload. Please check the following:
hu: A fájl feltöltése nem sikerül. Kérjük ellenőrizze az alábbiakat:

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
hu: A feltelepített UpdraftPlus Backup/Restore verzió nem volt tesztelve ezen a WordPress változaton (%s).

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
hu: A megadott kulcs nem volt megfelelő formátumú, vagy korrupt volt.

en: The log file could not be read.
hu: A log fájlt nem lehet olvasni.

en: Themes
hu: Témák

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
hu: Ez a felület Javascript-et használ. Vagy kapcsolja be a böngészőjében a Javascript futtatását, vagy használjon Javascript-et futtatni képes böngészőt.

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
hu: Ez a mentés nincs a mentési előzményekben - a visszaállítás félbe szakadt. Időbélyeg:

en: This backup was created by %s, and can be imported.
hu: Ez a biztonsági mentés %s által lett készítve és be lehet importálni.

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
hu: Ez a gomb le van tiltva, mert a biztonsági mentés könyvtár nem írható (lásd a beállításokat).

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
hu: Ez könnyen tönkreteheti a weboldaladat, tehát használd óvatosan!

en: This database backup has the following WordPress tables excluded: %s
hu: Az adatbázis mentéséből az alábbi táblák vannak kizárva: %s

en: This feature requires %s version %s or later
hu: Ehhez a funkcióhoz %s verzió %s vagy újabb szükséges

en: This file could not be uploaded
hu: Ezt a fájlt nem tudtuk feltölteni

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
hu: Ez a fájl nem úgy tűnik, hogy egy UpdraftPlus biztonsági mentés archívum lenne (azok a fájlok .zip vagy .gz formátumuak és olyan neveik vannak, mint: backup_(idő)_(oldal név)_(kód)_(típus).(zip|gz)).

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
hu: Ez az Updraft könyvtár tartalmának mérete.

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
hu: Ez az opció lehetővé teszi azon táblák biztonsági mentését a MySQL adatbázisból, amelyek nem tartoznak a WordPress-hez (a rendszer úgy ismeri fel őket, hogy nem tartalmazzák a beállított WordPress előtagot, %s)

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
hu: Ez a távoli tárolási módszer (%s) PHP %s-t vagy újabbat igényel.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
hu: Az UpdraftPlus ezen verziója nem tudja hogyan kezelje ezt a típusú külső biztonsági mentést

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
hu: Ez minden bővítmény hibakeresési kimenetét meg fogja jeleníteni ezen a képernyőn - kérünk ne lepődj meg mikor látod ezeket.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
hu: Ez minden UpdraftPlus beállítást kitöröl - biztos benne?

en: This will import data from:
hu: Az alábbi adatokat fogja importálni:

en: Time now
hu: A pontos idő

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
hu: Ahhoz, hogy egy tetszőleges mappa nevet állíthass be, az UpdraftPlus Premium-t kell használnod.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
hu: Hogy megváltoztasd az alapértelmezett beállításokat, hogy beállítsd az ütemezett mentéseket, hogy a biztonsági mentéseket egy külső tárhelyre küldd át (ajánlott), és egyebek, menj a Beállítások fülre.

en: To fix the time at which a backup should take place,
hu: Hogy beállítsa, milyen időpontban kerül sor a mentésre,

en: To maintain your access to support, please renew.
hu: Hogy fenntartsd a hozzáférést a támogatáshoz, kérünk hosszabbíts.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
hu: Nyomd meg a Mentés Most gombot, hogy létrehozz egy biztonsági mentést.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
hu: Hogy visszaszerezd a frissítésekhez való hozzáférést (inkl. jövőbeli fejlesztések és kompatibilitás a jövőbeli WordPress verziókkal), kérünk, hogy újítsd meg az előfizetésed.

en: To regain your access, please renew.
hu: Hogy visszaszerezd, kérünk újítsd meg az előfizetést.

en: To remove any block, please go here.
hu: Ha a blokkolást le kívánod venni, ide kattints.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
hu: Hogy megtartsd a hozzáférésed a frissítésekhez (inkluszív jövőbeli funkciók és kompatibilitás a jövőbeli WordPress verziókkal) valamint a támogatáshoz, kérünk hosszabíts.

en: Too many database errors have occurred - aborting
hu: Túl sok adatbázis hiba történt - megszakítás

en: Total (uncompressed) on-disk data:
hu: Teljes (nem tömörített) adatméret:

en: Total backup size:
hu: Teljes mentés mérete:

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
hu: Nem lehetséges letölteni a fájlt. Ezt időtúllépés okozhatja. A legegyszerűbb, ha a zip fájlt letölti.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
hu: Ha nem jelentkezik probléma, akkor figyelmen kívül hagyhatod az itt látottakat.

en: Unpacking backup...
hu: Mentés kicsomagolása...

en: UpdraftCentral (Remote Control)
hu: UpdraftCentral (Távoli elérés)

en: UpdraftPlus - Upload backup files
hu: UpdraftPlus - Mentések feltöltése

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
hu: UpdraftPlus Blog - frissítések, hírek

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
hu: UpdraftPlus Migrator klónozza, lemásolja a WordPress honlapod és így könnyen tudod másik domain címre költöztetni.

en: UpdraftPlus Newsletter
hu: UpdraftPlus hírlevél

en: UpdraftPlus Premium:
hu: UpdraftPlus Prémium:

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
hu: UpdraftPlus visszaállítás: Folyamatban

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
hu: UpdraftPlus nem támogatja a %s előtti WordPress verziókat. Talán működni fog, de ha nem, akkor kérjük vegye figyelembe, hogy nem kaphat támogatást, amíg nem frissíti a WordPress-t.

en: UpdraftPlus notice:
hu: UpdraftPlus értesítés:

en: UpdraftVault
hu: UpdraftVault (távoli tárhely)

en: UpdraftVault storage
hu: UpdraftVault tárhely

en: Upgrade now
hu: Vásárlás

en: Upload backup files
hu: Biztonsági mentés fájlok feltöltése

en: Uploads
hu: Feltöltések

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
hu: Alternatív módszer használata a vezérlőpulttal való összekapcsolásra.

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Version
hu: Verzió

en: View Log
hu: Napló megtekintése

en: View recent UpdraftCentral log events
hu: Legfrissebb UpdraftCentra naplóbejegyzések megtekintése

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Warning:
hu: Figyelem:

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
hu: Figyelem: az adatbázis home URL-je (%s) különböző attól, mint amire számítottunk (%s)

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
hu: Sikerült hozzáférni a bucket-hez (csoporthoz), és létrehozni fájlokat benne.

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
hu: Sikerült hozzáférni a bucket-hez (csoporthoz), de a fájl létrehozási kísérlet meghiúsult.

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
hu: Az UpdraftPlus által használt webszerver lemezterület.

en: Weekly
hu: Hetente

en: Welcome to UpdraftPlus!
hu: Üdvözöl az UpdraftPlus!

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
hu: Melyik könyvtárba váltsunk belépés után - ez gyakran relatív a kezdő könyvtárjához

en: Which was exported on:
hu: Amelyik exportálva lett:

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
hu: Az UpdraftPlus prémiummal közvetlen letöltheti a fájlokat innen.

en: WordPress Backup
hu: WordPress mentés

en: WordPress backup is complete
hu: A WordPress mentés teljesen elkészült

en: WordPress database
hu: WordPress adatbázis

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
hu: A WordPressnek több (%d) lejárt ütemezett feladata van. Hacsak ez nem egy fejlesztési oldal, ez valószínüleg azt jelenti, hogy a WordPress telepítésed ütemezője nem működik.

en: Yes
hu: Igen

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
hu: Az elmentett beállításokat importálni is tudod. Ezzel minden beállítás felül lesz írva.

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
hu: Itt manuálisan dekódolhatsz egy titkosított adatbázist.

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
hu: Egynél több helyre is elküldheted a mentéseket egy kiegészítővel.

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
hu: Úgy tűnik, nem hitelesített a Dropbox-szal.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
hu: Nincs installálva az UpdraftPlus %s kiterjesztés - szerezze be innen: %s

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
hu: Adatbázist kiválasztotta, de táblákat még nem

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
hu: Kevesebb, mint %s szabad terület áll rendelkezésre a lemezen, ahol az UpdraftPlus be van állítva, hogy mentéseket készítsen. UpdraftPlus kifuthat az üres területből. Lépjen kapcsolatba a webszerver rendszergazdájával (pl. a tárhely szolgáltatójával), hogy megoldják ezt a problémát.

en: You have not yet made any backups.
hu: Még nem készítettél biztonsági mentést.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
hu: A következő webcímet adja meg mint hitelesített átirányítási URI-t, amikor (a "More Options" résznél) kérik.

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
hu: Frissítened kellene az UpdraftPlus-t, hogy biztosan egy olyan verziód legyen, amelyik tesztelve volt kompatibilitás szempontjából.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
hu: Meg kell majd kérned a web tárhely szolgáltatódat, hogy frissítsen.

en: Your %s version: %s.
hu: A te %s verziód: %s.

en: Your IP address:
hu: IP címed:

en: Your backup has been restored.
hu: A mentése visszaállításre került.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
hu: A tárhely szolgáltatódnak először engedélyeznie kell ezeket a funkciókat, mielőtt %s működhetne.

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
hu: A te bejelentkezésed vagy jelszó-, vagy kulcs alapú - csak az egyiket kell beírnod, nem mindkettőt.

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
hu: Lejárt a fizetett hozzáférésed az UpdraftPlus támogatáshoz.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
hu: Hamarosan le fog járni a fizetett hozzáférésed az UpdraftPlus támogatáshoz.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
hu: Lejárt a fizetett hozzáférésed az UpdraftPlus frissítésekhez a(z) %s kiegészítőkhöz ezen a weboldalon.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
hu: Hamarosan le fog járni a fizetett hozzáférésed az UpdraftPlus firssítésekhez a(z) %s a(z) %s kiegészítőkhöz ezen a weboldalon.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
hu: Lejárt a fizetett hozzáférésed az UpdraftPlus frissítésekhez ezen a weboldalon. Többé nem fogsz frissítéseket kapni az UpdraftPlus-hoz.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
hu: Hamarosan le fog járni a fizetett hozzáférésed az UpdraftPlus-hoz ezen a weboldalon.

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
hu: Nem sikerült menteni a beállításokat. Próbáld meg újra vagy töltsd be ismét, állítsd be újra majd ezután próbáld menteni.

en: Your settings have been saved.
hu: A beállításaid mentve

en: Your settings have been wiped.
hu: A beállításai kitörlésre kerültek.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
hu: A webszervered PHP telepítésének következő funkciói le vannak tiltva: %s.

en: advanced options
hu: Haladó beállítások

en: and retain this many scheduled backups
hu: és tartson meg ennyi darab mentést

en: archive
hu: archív

en: authentication URI
hu: hitelesítés URI

en: calculate
hu: számítás

en: calculating...
hu: számítás...

en: click this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
hu: ha ide kattint, további beállításokat jeleníthet meg; ne bajlódjon ezzel, hacsak nincs valami probléma, vagy kiváncsi.

en: database connection attempt failed
hu: sikertelen adatbázis kapcsolódási kísérlet

en: database connection attempt failed.
hu: sikertelen adatbázis kapcsolódási kísérlet.

en: database name
hu: adatbázis név

en: day(s)
hu: nap

en: e.g. %s
hu: pl. %s

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
hu: pl. ha a webszervere nappal terhelt és éjjel kívája a mentést futtatni

en: easily migrate or clone your site in minutes
hu: könnyen migrálható és klónozható a honlapja pár perc alatt

en: encrypted FTP (explicit encryption)
hu: titkosított FTP (explicit titkosítás)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
hu: titkosított FTP (implicit titkosítás)

en: error: %s (see log file for more)
hu: hiba: %s (nézze meg a naplót a továbbiakért)

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
hu: hiba: nem sikerült feltölteni a fájlt ide: %s (nézze meg a naplót a továbbiakért)

en: failed to access parent folder
hu: nem sikerült elérni a szülő mappát

en: failed to list files
hu: nem sikerült a fájlok listázása

en: follow this link to get it
hu: kattintson erre a hivatkozásra a beszerzéshez

en: host
hu: kiszolgáló

en: host name
hu: szerver név

en: hour(s)
hu: óra

en: login
hu: Belépés

en: notice image
hu: figyelmeztető kép

en: now proceeding with the updates...
hu: most a frissítésekkel folytatjuk...

en: or to restore manually
hu: vagy kézi helyreállítás

en: or, to reset this option
hu: vagy ezt a beállítást alaphelyzetbe állítsuk

en: password
hu: jelszó

en: password/key
hu: jelszó/kulcs

en: please wait for the rescheduled attempt
hu: kérünk várdd meg a programált kísérletet

en: read more at %s
hu: olvass többet itt: %s

en: recommended
hu: ajánlott

en: refresh
hu: frissítés

en: regular non-encrypted FTP
hu: normál nem-titkosított FTP

en: remote files deleted
hu: külső fájlok törölve

en: reset
hu: visszaállítás

en: restoration
hu: újjáépítés

en: search and replace
hu: keresés és csere

en: search term
hu: keresési kifejezés

en: secure your backups
hu: növelje mentésekben lévő adatok biztonságát

en: settings
hu: Beállítások

en: starting from next time it is
hu: a következő alkalomtól kezdve:

en: stop
hu: megáll

en: tables
hu: táblák

en: template not found
hu: sablon nem található

en: there's an add-on for that.
hu: van rá kiterjesztés.

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
hu: bár a visszakapott információ egy része nem a vártnak megfelelő - sokmindentől függ

en: unknown source
hu: ismeretlen forrás

en: use UpdraftPlus Premium
hu: használd az UpdraftPlus Premium-t

en: user
hu: felhasználó

en: username
hu: felhasználónév

en: you have authenticated your %s account
hu: sikeresen hitelesítette %s fiókját

en: your site's admin address
hu: oldal admin címére
